vajinismus tedavisi nasıl yapılır

Vajinismus haysiyetiyle ertelenmesi ve kaçınılması gereken birleşik problem haline dönüşen cinsellik, ilişkileri de içten etkiler.Bu sebeple tedavisi geciktirilmemelidir. Ülkemizdeki genişlik önemli eşeysel rahatsızlıkların başında gelen vajinismus, Türkiye’de 10 kadından 1’inde görülüyor. Cinselliğin müşterek tabu olması, cinsel terbiye verilmemesi, kulaktan dolma yanlış bilgiler, fiziksel sorunlar gibi fazla sayıda sebep yüzünden ortaya çıkan vajinismus rahatsızlığı, çiftlerin evliliklerini da tehlikeye sokabiliyor.

Vajinismus; kadının, eşi ya da eşeysel partneriyle ilişkide bulunmak istemesine rağmen, elinde olmayan sebepler yüzünden ağrı okunuşu acı endişesiyle ‘aşk kasları’ bayağı verilen pelvik taban kaslarını kasarak ilişkiye engel olması ile oluşan, ruhsal kökenli birleşik eşeysel izlev bozukluğudur. Kadın seksüel bağlantı sırasında zaviye endişesi yüzünden kendisini koruma çabasıyla pelvik taban kaslarını orada benzer engel varmışçasına kasarak ilişkiye müşkül olur. Vajinismus rahatsızlığının müteaddit saf sebebi olduğuna, fakat altta yatan ruhsal sebeplerden işaret kötüsünün taciz ya da tecavüze maruz kalma olduğuna gösterge ediyor.

KAS KASILMALARI SIRTA VURUYOR

Ülkemizde vajinismus görülme oranı 10 da 1’dir. seksüel bağlantı sırasında tepke şekilde gerçekleşen kas kasılmaları, vajina haricinde kalça, bel, karın, sırt okunuşu ayrıca basamak parmaklarına dek yaygın benzer şekilde görülebilir. bütün bu kasılmaların sebebi vücudun kendisini koruma görevlisi içgüdüsüne bağlıdır. Bilinçdışında geçmişten gelen seksüel bağ ile ilgili yerleşmiş bazen negatif düşünceler yüzünden kadın, bağlantı sırasında eşine müsaade veremeyebilir.

EVLİLİĞİ BİTİREBİLİYOR

Sevginin, çok bir kez ifadesi olan cinsî yaşamın bu şekilde sekteye uğraması, erkekte reddedilme duygusuyla öfkeye kızgınlığa okunuşu eşinden uzaklaşmaya kez açabilirken, kadında burayı kontrol et hicap ve suçluluk duygusuna neden olabilir. Sonuçta da çiftin ilişkisi günden güne bozulabilir. Ancak fazla özel müşterek konuşmada olan bu meseleyi çiftler utanç, suçluluk, yenilgi, öfke, rahatsızlık duygularıyla kimseyle paylaşamamakta, ailelerin ve çevrelerin evlat konusunda edisyon yapmaları nedeniyle müşterek jinekoloğa başvurmaktadırlar.

Ülkemizde cinsel tedavi ile uğraşan jinekolog sayısı az olduğu özgü müteaddit müracaat hüsranla sonuçlanmakta, çiftlerin başarıya olan inancı gündüz geçtikçe azalmakta ve çözümlenebilir aynı mesele olan vajinismus, içinden çıkılamayacak derecede büyümekte ve evliliklerin bitmesiyle sonuçlanabilmektedir.

MASUMİYETİ yitirme KORKUSU tesirli OLUYOR

Vajinismusun sebepleri, psikolojik okunuşu nadiren okunuşu fiziki geçmek neredeyse ikiye ayrılabilir. Nadir maddeye sebepler arasında vajinal ve vulvar enfeksiyonlar, mebiz kistleri, pelvik inflamatuar hastalıklar, endometriosis, sistit gibi hastalıklar sayılabilir.

Vajinismusun en seçenek görülen sebepleri ise psikolojik sebeplerdir. Kızlık zarının kutsi olması okunuşu çocukluk çağından itibaren bekâret zarını korumaya yönelik verilen eğitimler, söylemler, davranışlar, bazen kadınlarda masumiyeti kaybetmek istememe haysiyetiyle vajinismus gelişmesine sebep olur.

Cinselliğin birleşik tabu olması, eşeysel terbiye verilmemesi, kulaktan dolma hata cinsel bilgiler de vajinismus gelişmesinde hayli ekonomik nedenlerdir. Ülkemizde hayvan) kızların çoğu bikir zarının patlayacağı, çok gereğinden zaviye çekeceği, fazla aşkın nezif olacağı, cinselliğin yalnızca erkekler özgü olduğu, cinsî hoşlanma duymanın ayıp, yasak, sorumluluk olduğu gibi hata bilgilere sahiptir. Bu hata bilgilere ilk geceyi muvaffakiyet ile atlatıp kendini kanıtlama isteği de eşlik etmektedir.

EN ACI SEBEPLERİ TACİZ okunuşu TECAVÜZ

Eşini sevmeme, zorla evlendirilme, ilişki okunuşu evlilik problemleri, eşe zıt duyulan öfke, gebelik korkusu, kontrolü yitirme korkusu gibi nedenler de vajinismus nedenleri arasında sayılabilecek nedenlerdir.

Vajinismusun altta yatan sebeplerinden en acıları ise taciz evet da tecavüze maruz kalmadır. Bilinçdışına itilen bu travma, ötede vajinismus başta olmak gibi birçok ruhsal sorunlara neden olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *